Mathematics
Grade6
Easy

Question

A 12 Fl oz. bottle of pancake syrup costs $3. ____________ will be the cost of half a gallon pancake syrup at the same rate

  1. 10
  2. 12
  3. 15
  4. 16

Hint:

Convert gallon to oz. Find out cost of 1Fluid oz, then find out the cost of required fluid oz of pancake syrup.

The correct answer is: 16


    1gallon = 128oz
    half a gallon = 128 over 2 = 64oz
    Now 12 Fluid ounces costs 3$. So cost of 1 fluid ounces = 3 over 121 fourth $ .
    So Cost of 64Fluid oz = 64 over 4 $ = 16$
    Half a gallon pancake syrup will cost 16$.

    Related Questions to study

    card img

    With Turito Academy.

    card img

    With Turito Foundation.

    card img

    Get an Expert Advice From Turito.

    Turito Academy

    card img

    With Turito Academy.

    Test Prep

    card img

    With Turito Foundation.