Mathematics
Grade6
Easy

Question

A 5.7 L carton of ice cream can be split into __________ pints.

  1. 12
  2. 23
  3. 22
  4. 13

hintHint:

1litre = 2.113pint

The correct answer is: 12


    1litre = 2.113pint
    5.7L = 5.7 cross times2.113pint = 12pint (approximately)
    Thus, a 5.7 L carton of ice cream can be split into 12 pints

    Related Questions to study

    Grade6
    Mathematics

    The weight of a bench is 120 ounces. It measures ____________ in kgs.

    The weight of a bench is 120 ounces. It measures ____________ in kgs.

    MathematicsGrade6
    Grade6
    Mathematics

    100 km of length road measures __________ miles.

    100 km of length road measures __________ miles.

    MathematicsGrade6
    Grade6
    Mathematics

    Find the number of 2L bottles that can be filled using 5 gallons of water approximately.

    Find the number of 2L bottles that can be filled using 5 gallons of water approximately.

    MathematicsGrade6
    parallel
    Grade6
    Mathematics

    The length and breadth of a rectangular field is 10 m and 5 m respectively. The perimeter of the field is ___________ feet.

    The length and breadth of a rectangular field is 10 m and 5 m respectively. The perimeter of the field is ___________ feet.

    MathematicsGrade6
    Grade6
    Mathematics


    If the cost of books is $30, then the number of books is ________.


    If the cost of books is $30, then the number of books is ________.

    MathematicsGrade6
    Grade6
    Mathematics


    Determine the ratio of number of books to the cost


    Determine the ratio of number of books to the cost

    MathematicsGrade6
    parallel
    Grade6
    Mathematics


    The quantities compared in the graph are _____________


    The quantities compared in the graph are _____________

    MathematicsGrade6
    Grade6
    Mathematics

    Lara completed 105 sit-ups in 3 minutes. She can 420 sit-ups at the same rate in ____________ minutes.

    We can find the time required to 420 sit ups by multiplying the time required to 105 sit ups by 4.

    Lara completed 105 sit-ups in 3 minutes. She can 420 sit-ups at the same rate in ____________ minutes.

    MathematicsGrade6

    We can find the time required to 420 sit ups by multiplying the time required to 105 sit ups by 4.

    Grade6
    Mathematics

    Jimmy’s knitwear sold a total of 54 scarves over 6 days equally. At the same rate, number of carves sold in 3 days will be __________.

    We can find the number of scarves sold in 3 days by dividing the number of scarves sold in 6 days by 2.

    Jimmy’s knitwear sold a total of 54 scarves over 6 days equally. At the same rate, number of carves sold in 3 days will be __________.

    MathematicsGrade6

    We can find the number of scarves sold in 3 days by dividing the number of scarves sold in 6 days by 2.

    parallel
    Grade6
    Mathematics

    Harvest market sells a crate of 15 pounds of Florida apples for $12. The unit rate is $ per pounds is ________.

    Cost per pound multiplied by total number of pound gives the total cost.

    Harvest market sells a crate of 15 pounds of Florida apples for $12. The unit rate is $ per pounds is ________.

    MathematicsGrade6

    Cost per pound multiplied by total number of pound gives the total cost.

    Grade6
    Mathematics

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of Burger king in $ per ounces.

    Cost per ounce multiplied by total number of ounces gives the total cost.

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of Burger king in $ per ounces.

    MathematicsGrade6

    Cost per ounce multiplied by total number of ounces gives the total cost.

    Grade6
    Mathematics

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of Wendy’s in ounces per $.

    Number of ounces per dollar multiplied with total number of ounces gives the total cost.

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of Wendy’s in ounces per $.

    MathematicsGrade6

    Number of ounces per dollar multiplied with total number of ounces gives the total cost.

    parallel
    Grade6
    Mathematics

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of Mc Donald’s in ounces per $.

    Number of ounces per dollar multiplied with total number of ounces gives the total cost.

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of Mc Donald’s in ounces per $.

    MathematicsGrade6

    Number of ounces per dollar multiplied with total number of ounces gives the total cost.

    Grade6
    Mathematics

    If the weight of 7 books is 120 lbs. Weight of 28 books is ________.

    We can find the weight by 28 books by multiplying the weight of 7 books by 4.

    If the weight of 7 books is 120 lbs. Weight of 28 books is ________.

    MathematicsGrade6

    We can find the weight by 28 books by multiplying the weight of 7 books by 4.

    Grade6
    Mathematics

    Cost of 8 dozen of bananas is $10. Cost of 24 dozen of bananas is ___________.

    We can multiply the cost of 8 dozen bananas by 3 and get the cost of 24 dozen bananas.

    Cost of 8 dozen of bananas is $10. Cost of 24 dozen of bananas is ___________.

    MathematicsGrade6

    We can multiply the cost of 8 dozen bananas by 3 and get the cost of 24 dozen bananas.

    parallel

    card img

    With Turito Academy.

    card img

    With Turito Foundation.

    card img

    Get an Expert Advice From Turito.

    Turito Academy

    card img

    With Turito Academy.

    Test Prep

    card img

    With Turito Foundation.