Mathematics
Grade6
Easy
Question
A restaurant sells 4 boxes of chicken nuggets for $18. The cost of 10 boxes of chicken nuggets will be ________________.
- 30
- 35
- 40
- 45
Hint:
In the question posed, we are given cost of 4 boxes of chicken nuggets sold by a restaurant. It is $18. We have to find cost of 10 such boxes given the rate is constant. From the first data, we can find out the rate. Using this value, we can find the required quantity.
The correct answer is: 45
Cost of 4 boxes of chicken nuggets is $18
We have to find the rate. We will find it by taking the ratio of the cost of the boxes and number of boxes. As the rate is constant, we will use this value to find cost of 10 boxes.
Let the number of boxes of chicken nuggets be denoted as ‘N’.
So the equation become

So the rate = $4.5 per bag
Let’s find the cost of 10 boxes

We will rearrange this for cost.
For this we will multiply both sides by ‘N’.
Rate ×N = cost
Cost = Rate × N
Substituting the values we have found.
Cost = 4.5 × 10
Cost = $45
Therefore, cost of 10 boxes of chicken nuggets is $45.
We should be careful about the units. Same quantities must have same units before operation.