Mathematics
Grade6
Easy

Question

At the market we get 5 bags of apples for $20. The cost of 8 bags of apples is ________________.

  1. 19
  2. 32
  3. 42
  4. 13

Hint:

In the question posed, we are given cost of 5 bags of apples at the market. It is $20. We have to find cost of 8 bags of apples given the rate is constant. From the first data, we can find out the rate. Using this value, we can find the required quantity.

The correct answer is: 32


    Cost of 5 bags of apples is $20.
    We have to find the rate. We will find it by taking the ratio of the cost of bags and number of bags. As the rate is constant, we will use this value to find cost of 8 bags of apples.
    Let the number of bags of apples be denoted as ‘N’.
    So the equation become
    R a t e space equals space fraction numerator cos t over denominator N end fraction
space space space space space space space space space equals space 20 over 5
space space space space space space space space space equals space 4
    So the rate = $4 per bag
    Let’s find the cost of 8 bags of apples
    R a t e space equals space fraction numerator C o s t over denominator N end fraction
    We will rearrange this for cost.
    For this we will multiply both sides by ‘N’.
    Rate ×N = cost
    Cost = Rate × N
    Substituting the values we have found
    Cost = 4 × 8
    Cost = $32
    Therefore, cost of 8 bags of apples is $32.

    We have to be careful about the units. Same quantities should have same units.

    Related Questions to study

    card img

    With Turito Academy.

    card img

    With Turito Foundation.

    card img

    Get an Expert Advice From Turito.

    Turito Academy

    card img

    With Turito Academy.

    Test Prep

    card img

    With Turito Foundation.