Access to best educators and exclusive paper discussions
Can’t find what you’re looking for?
Our tutors are from top schools around the world, and they are waiting for you 24/7, anytime, anywhere.
Homework- One to One Solutions
Understand concepts to solve better
Get your doubts solved instantly
Please update the Email address in the profile section, to refer a friend
Mathematics
Grade6
Easy
Question
Five friends went to a cafeteria. Each of them ordered a hamburger, each hamburger costing $1.50. What was the total cost of their meal?
$3.50
$5.50
$7.50
$8.50
Hint:
The unitary method is a fundamental concept of Mathematics and makes it convenient to solve various sums. This method generally involves finding the value of a unit in the given terms, using which the value of the given quantity of units can be calculated.
The correct answer is: $7.50
The cost of one hamburger is $1.50. The cost of 5 hamburgers is .