Mathematics
Grade6
Easy

Question

Nathan paid $56.70 for 70 cans of juice. It would cost him ___________, if he were to buy 3 cans at the same rate.

  1. 2.5
  2. 3.12
    1. 2.43     
  3. 2.7

Hint:

In the question posed, we are given cost of 70 cans of juice. It is $56.70. We have to find cost of 3 cans at the same rate. From the first data, we can find out the rate of a can. Using this value, we can find the required quantity.

The correct answer is:
  1. 2.43     


    Cost of 70 cans of juices is $56.70
    We have to find the rate of per can. We will find it by taking the ratio of the cost of cans and number of cans.. As the rate is constant, we will use this value to find cost of 3 cans
    So the equation becomes
    R a t e space equals fraction numerator cos t over denominator N u m b e r space o f space c a n s end fraction
space space space space space space space space space equals fraction numerator 56.70 over denominator 70 end fraction space
space space space space space space space space space equals space 0.81
    So the rate = $0.81 per can
    Let’s find the cost of 3 cans
    R a t e space equals fraction numerator cos t over denominator N u m b e r space o f space c a n s end fraction
    We will rearrange this for cost.
    For this we will multiply both sides by number of cans.
    Rate × Number of cans = Cost
    Cost = Rate × Number of cans
    Substituting the values we have found
    Cost = 0.81 × 3
    Cost = 2.43
    Therefore, cost of 3 cans of juices is $2.43.

    We should be careful about the units. We should make sure that the units of same quantities are same.

    Related Questions to study

    card img

    With Turito Academy.

    card img

    With Turito Foundation.

    card img

    Get an Expert Advice From Turito.

    Turito Academy

    card img

    With Turito Academy.

    Test Prep

    card img

    With Turito Foundation.