Mathematics
Grade6
Easy

Question

Harvest market sells a crate of 15 pounds of Florida apples for $12. The unit rate is $ per pounds is ________.

  1. 1 pound per $1
  2. 12 pounds per $1
  3. $0.80 per pound
  4. $0.33 per 1 pound

hintHint:

The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.

The correct answer is: $0.80 per pound


    Here, it is given that the cost of 15 pound Florida apples is $12.
    We have to find the costs of 1 pound of apples.
    Cost of 15 pounds = $12.
    Cost of 1 pound = 12/15 = 0.80 $.
    Hence, the correct option is C.

    Cost per pound multiplied by total number of pound gives the total cost.

    Related Questions to study

    Grade6
    Mathematics

    If the weight of 7 books is 120 lbs. Weight of 28 books is ________.

    We can find the weight by 28 books by multiplying the weight of 7 books by 4.

    If the weight of 7 books is 120 lbs. Weight of 28 books is ________.

    MathematicsGrade6

    We can find the weight by 28 books by multiplying the weight of 7 books by 4.

    Grade6
    Mathematics

    Cost of 8 dozen of bananas is $10. Cost of 24 dozen of bananas is ___________.

    We can multiply the cost of 8 dozen bananas by 3 and get the cost of 24 dozen bananas.

    Cost of 8 dozen of bananas is $10. Cost of 24 dozen of bananas is ___________.

    MathematicsGrade6

    We can multiply the cost of 8 dozen bananas by 3 and get the cost of 24 dozen bananas.

    Grade6
    Mathematics

    Jenny packed 108 eggs in 9 cartons. At the same rate, 540 eggs can be packed in _________ cartons.

    We can find the number of cartons required for 540 eggs by multiplying the number of cartons required for 108 eggs by 5.

    Jenny packed 108 eggs in 9 cartons. At the same rate, 540 eggs can be packed in _________ cartons.

    MathematicsGrade6

    We can find the number of cartons required for 540 eggs by multiplying the number of cartons required for 108 eggs by 5.

    parallel
    Grade6
    Mathematics

    George’s plane climbs 450 feet in 40 seconds. Altitude scaled by the plane keeping same speed in 4 minutes is ________.

    We can also find the height scaled in 4 minutes by multiplying the height scaled  in 40 seconds by 6.

    George’s plane climbs 450 feet in 40 seconds. Altitude scaled by the plane keeping same speed in 4 minutes is ________.

    MathematicsGrade6

    We can also find the height scaled in 4 minutes by multiplying the height scaled  in 40 seconds by 6.

    Grade6
    Mathematics

    Watson pours 36 fl.oz of grape juice equally into 9 cups. At the same rate 15 cups require _____________ fl.oz.

    Watson pours 36 fl.oz of grape juice equally into 9 cups. At the same rate 15 cups require _____________ fl.oz.

    MathematicsGrade6
    Grade6
    Mathematics

    Katrina and her friends ordered for 5 pizzas. If they are charged $40, cost of 9 pizzas at the same rate is __________.

    Katrina and her friends ordered for 5 pizzas. If they are charged $40, cost of 9 pizzas at the same rate is __________.

    MathematicsGrade6
    parallel
    Grade6
    Mathematics

    Lilly bought 24 tennis balls packed equally in 8 sets. Determine the number of tennis balls in 10 such sets.

    Lilly bought 24 tennis balls packed equally in 8 sets. Determine the number of tennis balls in 10 such sets.

    MathematicsGrade6
    Grade6
    Mathematics

    Bill eats 3 slices of cornbread for breakfast that contain a total of 123 calories. 4 slices of cornbread contains  _______________ calories.

    Bill eats 3 slices of cornbread for breakfast that contain a total of 123 calories. 4 slices of cornbread contains  _______________ calories.

    MathematicsGrade6
    Grade6
    Mathematics

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of store C in shirt per $.

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of store C in shirt per $.

    MathematicsGrade6
    parallel
    Grade6
    Mathematics

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of store B in shirt per $.

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of store B in shirt per $.

    MathematicsGrade6
    Grade6
    Mathematics

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of store A in $ per shirt.

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of store A in $ per shirt.

    MathematicsGrade6
    Grade6
    Mathematics

    John reads 50 books in 6 months. At the same rate, number of books he will read in a year is ______________.

    We can find the number of books read in 1 year by multiplying the number of books read in 6 months by 2.

    John reads 50 books in 6 months. At the same rate, number of books he will read in a year is ______________.

    MathematicsGrade6

    We can find the number of books read in 1 year by multiplying the number of books read in 6 months by 2.

    parallel
    Grade6
    Mathematics

    Sophia earns $100 for 5 hours. At this rate, money earned in 15 hours is _________________.

    We can also find the total amount earned in 15 hours by multiplying the amount earned in 5 hours by 3.

    Sophia earns $100 for 5 hours. At this rate, money earned in 15 hours is _________________.

    MathematicsGrade6

    We can also find the total amount earned in 15 hours by multiplying the amount earned in 5 hours by 3.

    Grade6
    Mathematics

    If the temperature dropped in 3 days is 27 degrees. Temperature dropped in a day is __________.

    Temperature drop per day multiplied by number of days gives the total temperature drop.

    If the temperature dropped in 3 days is 27 degrees. Temperature dropped in a day is __________.

    MathematicsGrade6

    Temperature drop per day multiplied by number of days gives the total temperature drop.

    Grade6
    Mathematics

    Rob can prepare 15 tacos in 5 minutes. At the same rate, 180 tacos can be prepared in _______ minutes.

    We can just multiply the time taken to make 15 tacos by 12 to get the time taken to make 180 tacos.

    Rob can prepare 15 tacos in 5 minutes. At the same rate, 180 tacos can be prepared in _______ minutes.

    MathematicsGrade6

    We can just multiply the time taken to make 15 tacos by 12 to get the time taken to make 180 tacos.

    parallel

    card img

    With Turito Academy.

    card img

    With Turito Foundation.

    card img

    Get an Expert Advice From Turito.

    Turito Academy

    card img

    With Turito Academy.

    Test Prep

    card img

    With Turito Foundation.