Mathematics
Grade6
Easy

Question

Bill eats 3 slices of cornbread for breakfast that contain a total of 123 calories. 4 slices of cornbread contains  _______________ calories.

  1. 164
  2. 160
  3. 168
  4. 169

hintHint:

In this question, we first found no. of calories in one cornbread and then multiplied by 4 to get the total no of calories for 4 cornbreads.
No of calories in 4 corn breads=164 calories

The correct answer is: 164


    Step 1 of 1:
    In this question, it is given how many calories bill gets by eating 3 cornbreads for breakfast which is 123 calories. we were asked to find no. of calories for 4 cornbreads.
    No. of calories for 3 cornbreads=123
    No. of calories in 1 cornbread=123/3 = 41 calories.
    No. of calories in 4 cornbreads=41*4=164
    Final Answer:
    The right choice is-- a. 164

    Related Questions to study

    Grade6
    Mathematics

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of store C in shirt per $.

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of store C in shirt per $.

    MathematicsGrade6
    Grade6
    Mathematics

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of store B in shirt per $.

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of store B in shirt per $.

    MathematicsGrade6
    Grade6
    Mathematics

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of store A in $ per shirt.

    Analyze the table below and answer the questions that follow.
    Error converting from MathML to accessible text.
    Find the unit rate of store A in $ per shirt.

    MathematicsGrade6
    parallel
    Grade6
    Mathematics

    John reads 50 books in 6 months. At the same rate, number of books he will read in a year is ______________.

    We can find the number of books read in 1 year by multiplying the number of books read in 6 months by 2.

    John reads 50 books in 6 months. At the same rate, number of books he will read in a year is ______________.

    MathematicsGrade6

    We can find the number of books read in 1 year by multiplying the number of books read in 6 months by 2.

    Grade6
    Mathematics

    Sophia earns $100 for 5 hours. At this rate, money earned in 15 hours is _________________.

    We can also find the total amount earned in 15 hours by multiplying the amount earned in 5 hours by 3.

    Sophia earns $100 for 5 hours. At this rate, money earned in 15 hours is _________________.

    MathematicsGrade6

    We can also find the total amount earned in 15 hours by multiplying the amount earned in 5 hours by 3.

    Grade6
    Mathematics

    If the temperature dropped in 3 days is 27 degrees. Temperature dropped in a day is __________.

    Temperature drop per day multiplied by number of days gives the total temperature drop.

    If the temperature dropped in 3 days is 27 degrees. Temperature dropped in a day is __________.

    MathematicsGrade6

    Temperature drop per day multiplied by number of days gives the total temperature drop.

    parallel
    Grade6
    Mathematics

    Rob can prepare 15 tacos in 5 minutes. At the same rate, 180 tacos can be prepared in _______ minutes.

    We can just multiply the time taken to make 15 tacos by 12 to get the time taken to make 180 tacos.

    Rob can prepare 15 tacos in 5 minutes. At the same rate, 180 tacos can be prepared in _______ minutes.

    MathematicsGrade6

    We can just multiply the time taken to make 15 tacos by 12 to get the time taken to make 180 tacos.

    Grade6
    Mathematics

    Bret climbed 100 steps in 50 seconds. Steps climbed in 12 seconds is __________.

    Number of steps climbed in 1 second multiplied by number of seconds gives the total number of steps climbed in that number of seconds.

    Bret climbed 100 steps in 50 seconds. Steps climbed in 12 seconds is __________.

    MathematicsGrade6

    Number of steps climbed in 1 second multiplied by number of seconds gives the total number of steps climbed in that number of seconds.

    Grade6
    Mathematics

    In a competition Bryan completed 105 sit-ups in 3 minutes. Lara completed 80 sit ups in 2 minutes. The unit rate per minute of the winner is _____________.

    In the question it is clear that Bryaan is the winner and his unit rate is 35 sit ups per minute.

    In a competition Bryan completed 105 sit-ups in 3 minutes. Lara completed 80 sit ups in 2 minutes. The unit rate per minute of the winner is _____________.

    MathematicsGrade6

    In the question it is clear that Bryaan is the winner and his unit rate is 35 sit ups per minute.

    parallel
    Grade6
    Mathematics

    John is an avid reader. He devours 90 pages in half an hour. He can read ________ pages in 5 minutes.

    We can find the number of pages read in 5 minutes by simply dividing the number of pages read in 30 minutes by 6.

    John is an avid reader. He devours 90 pages in half an hour. He can read ________ pages in 5 minutes.

    MathematicsGrade6

    We can find the number of pages read in 5 minutes by simply dividing the number of pages read in 30 minutes by 6.

    Grade6
    Mathematics

    Joe’s knitwear sold a total of 54 scarves over 6 days equally. The unit rate per day is __________.

    In the solution we divided total no of scarves with no of days to obtain the unit rate per day i.e; 9

    Joe’s knitwear sold a total of 54 scarves over 6 days equally. The unit rate per day is __________.

    MathematicsGrade6

    In the solution we divided total no of scarves with no of days to obtain the unit rate per day i.e; 9

    Grade6
    Mathematics

    Harvest market sells a crate of 15 pounds of Florida apples for $12. Mart sells a crate of 18 pounds of apples for $14. The unit rate per apples of the best buy is _____________.

    We found unit cost price of both apples and then compared them to obtain the best buy.

    Harvest market sells a crate of 15 pounds of Florida apples for $12. Mart sells a crate of 18 pounds of apples for $14. The unit rate per apples of the best buy is _____________.

    MathematicsGrade6

    We found unit cost price of both apples and then compared them to obtain the best buy.

    parallel
    Grade6
    Mathematics

    Jessica bakes 112 muffins in 7 batches. Muffins baked in 3 batches is ____________.

    Number of muffins made in 1 batch multiplied by any number gives the number of muffins made in that number of batches.

    Jessica bakes 112 muffins in 7 batches. Muffins baked in 3 batches is ____________.

    MathematicsGrade6

    Number of muffins made in 1 batch multiplied by any number gives the number of muffins made in that number of batches.

    Grade6
    Mathematics

    If the weight of 7 books is 120 lbs and the weight of 15 books is 225 lbs. The unit rate of greater weight per book is ________.

    We first found per book weight in both ccases and then compared them to obtain the greater weight per book i.e; 17.14 lbs

    If the weight of 7 books is 120 lbs and the weight of 15 books is 225 lbs. The unit rate of greater weight per book is ________.

    MathematicsGrade6

    We first found per book weight in both ccases and then compared them to obtain the greater weight per book i.e; 17.14 lbs

    Grade6
    Mathematics

    Cost of 8 dozen of bananas is $10. Cost of 4 dozen of bananas is $6. The best unit rate per banana between the two is ___________.

    Best price is the highest price at which we get 1 dozen of bananas and it is in case 2 we get there for $1.5

    Cost of 8 dozen of bananas is $10. Cost of 4 dozen of bananas is $6. The best unit rate per banana between the two is ___________.

    MathematicsGrade6

    Best price is the highest price at which we get 1 dozen of bananas and it is in case 2 we get there for $1.5

    parallel

    card img

    With Turito Academy.

    card img

    With Turito Foundation.

    card img

    Get an Expert Advice From Turito.

    Turito Academy

    card img

    With Turito Academy.

    Test Prep

    card img

    With Turito Foundation.