Mathematics
Grade-4-
Easy

Question

Sarah went for shopping, she observed the dozen apples costs $1.89, dozen bananas costs $0.90, dozen dragon fruits costs $6.00. The fruit that is cheap to purchase is

  1. Dragon fruit
  2. Apple
  3. Banana
  4. Both apple and banana

Hint:

We are given a list of choices and we have to select minimum out of it.

The correct answer is: Banana


Solution :
Cost of 1 dozen of apple = $1.89
Cost of 1 dozen of banana = $0.90
Cost of 1 dozen of dragon fruits = $6.00
Compare and eliminate,
out of apples and bananas, bananas are cheap so apple get eliminated.
out of dragon fruit and bananas, bananas are cheap so dragon fruit get eliminated.
So here we are left with bananas only that is the cheapest fruit.
So, she would buy Bananas.

Related Questions to study

card img

With Turito Academy.

card img

With Turito Foundation.

card img

Get an Expert Advice From Turito.

Turito Academy

card img

With Turito Academy.

Test Prep

card img

With Turito Foundation.