Access to best educators and exclusive paper discussions
Can’t find what you’re looking for?
Our tutors are from top schools around the world, and they are waiting for you 24/7, anytime, anywhere.
Homework- One to One Solutions
Understand concepts to solve better
Get your doubts solved instantly
Please update the Email address in the profile section, to refer a friend
Mathematics
Grade6
Easy
Question
Sophia bought 12.75 liters of milk for $ 51.15. Find the cost of 10 liters of milk.
$41
$40.11
$41.11
$400.1
Hint:
The unitary method is a fundamental concept of Mathematics and makes it convenient to solve various sums. This method generally involves finding the value of a unit in the given terms, using which the value of the given quantity of units can be calculated.
The correct answer is: $41.11
Cost of 12.75 liters of milk = $51.15 Cost of one liter of milk = $4.01 Cost of 10 liters of milk =