Mathematics
Grade6
Easy

Question

Sophia bought 12.75 liters of milk for $ 51.15. Find the cost of 10 liters of milk.

  1. $41    
  2. $40.11    
  3. $41.11    
  4. $400.1    

Hint:

The unitary method is a fundamental concept of Mathematics and makes it convenient to solve various sums. This method generally involves finding the value of a unit in the given terms, using which the value of the given quantity of units can be calculated.

The correct answer is: $41.11


    Cost of 12.75 liters of milk = $51.15
    Cost of one liter of milk equals $ ​ fraction numerator 51.15 over denominator 12.75 end fraction
    equals $ open parentheses ​ fraction numerator 51.15 over denominator 12.75 end fraction cross times fraction numerator 100 over denominator 100 end fraction close parentheses equals $ fraction numerator 5115 over denominator 1275 end fraction
    = $4.01
    Cost of 10 liters of milk = $ 4.011 cross times 10 equals $ 40.11

    Related Questions to study

    card img

    With Turito Academy.

    card img

    With Turito Foundation.

    card img

    Get an Expert Advice From Turito.

    Turito Academy

    card img

    With Turito Academy.

    Test Prep

    card img

    With Turito Foundation.