Mathematics
Grade-7
Easy
Question
The cost of each apple is $
- $12
- $10
- $6
- $4
Hint:
To find the cost of 8 apples we will multiply cost of 1 apple with 8.
The correct answer is: $12
STEP BY STEP SOLUTION
Cost of each apple = 
Cost of 8 apples = Cost of 1 apple
8

Cost of 8 apples = $12
Related Questions to study
Mathematics
The value of
is __________.
The value of
is __________.
MathematicsGrade-7
Mathematics
The sum or difference of
is _______.
The sum or difference of
is _______.
MathematicsGrade-7
Mathematics
Determine the value of
.
Determine the value of
.
MathematicsGrade-7
Mathematics
The sum or difference of
is _____.
The sum or difference of
is _____.
MathematicsGrade-7
Mathematics
The sum or difference of
is _________.
The sum or difference of
is _________.
MathematicsGrade-7
Mathematics
The sum or difference of
is ___________.
The sum or difference of
is ___________.
MathematicsGrade-7
Mathematics
Joseph has a rope measuring
in. He wants to cut into pieces each of length
in. long. The number of rope pieces he gets is ___________.
Joseph has a rope measuring
in. He wants to cut into pieces each of length
in. long. The number of rope pieces he gets is ___________.
MathematicsGrade-7
Mathematics
The sum or difference of
is ____________.
The sum or difference of
is ____________.
MathematicsGrade-7
Mathematics
The product of 0.3 × 0.4 is _________.
The product of 0.3 × 0.4 is _________.
MathematicsGrade-7
Mathematics
The product of -0.2 ×
is __________.
The product of -0.2 ×
is __________.
MathematicsGrade-7
Mathematics
The product of
is __________.
The product of
is __________.
MathematicsGrade-7
Mathematics
The product of
is ___________.
The product of
is ___________.
MathematicsGrade-7
Mathematics
John reads
of a book in 1 hour. The book he reads in
hours is __________.
John reads
of a book in 1 hour. The book he reads in
hours is __________.
MathematicsGrade-7
Mathematics
The product of two rational numbers is 6. If one of the number is
, find the other number.
The product of two rational numbers is 6. If one of the number is
, find the other number.
MathematicsGrade-7
Mathematics
The product of
is _____________.
The product of
is _____________.
MathematicsGrade-7