Maths-
General
Easy

Question

Soda is on sale for $0.20 off each 12-pack. A man bought 4 12-packs and paid a total of $4.20. How much did each 12-pack originally cost?.

Hint:

  • Hint:
○ Form the equation according to given information..
○ Take variable values as x or any alphabet.
○ Solve the equation to get value of x..

The correct answer is: $1.25.


    • Hint:
    ○ Form the equation according to given information..
    ○ Take variable values as x or any alphabet.
    ○ Solve the equation to get value of x..
    • Step by step explanation:
    ○ Given:
    rightwards double arrowdiscount on each 12-pack soda = $0.20.
    rightwards double arrowNo of pack brought = 4.
    rightwards double arrowtotal money paid = $4.20.
    ○ Step 1:
    ○ Let the original price of 12-pack soda be x.
    ∴  purchasing price of one 12- pack soda will be,
    rightwards double arrow(original price - discount )
    rightwards double arrow(x - 0.20 )
    Total price paid for 4 12-pack soda will be,
    rightwards double arrow(original price - discount )  4

    rightwards double arrow(x - 0.20 )  4

    rightwards double arrow(4x - 0.8 )
    ○ Step 2:
    ○ As he pays total amount of $4.20.

     4.20 = ( 4x - 0.8 )

    rightwards double arrow4.2 + 0.8 = 4x

    rightwards double arrow5.0 = 4x

    rightwards double arrowx = fraction numerator 5.0 over denominator 4 end fraction

    rightwards double arrowx = 1.25

    • Final Answer:
    Hence, the original price of one 12-pack soda is $1.25.

    Related Questions to study

    card img

    With Turito Academy.

    card img

    With Turito Foundation.

    card img

    Get an Expert Advice From Turito.

    Turito Academy

    card img

    With Turito Academy.

    Test Prep

    card img

    With Turito Foundation.