Mathematics
Grade-3-
Easy

Question

Luigi’s Pizzeria sells combo meals for $4 each. The cost to order ten combo meals is?

  1. $40    
  2. $20    
  3. $30    
  4. $10    

Hint:

multiply number of meals with cost of one meal

The correct answer is: $40


    One combo meals cost = $4
    10 combo meals cost = 10 × $4 = $ 40

    cost of one combo meal = $4
    cost of 10 combo meals = $4 x 10 = $40
    this is a simple multiplication problem. apply unitary method to find the result.

    Related Questions to study

    card img

    With Turito Academy.

    card img

    With Turito Foundation.

    card img

    Get an Expert Advice From Turito.

    Turito Academy

    card img

    With Turito Academy.

    Test Prep

    card img

    With Turito Foundation.