Need Help?

Get in touch with us

bannerAd

Uses Of Rate and Unit Rate

Sep 12, 2022
link

Key Concepts

■ Finding equivalent rates.

■ Comparison of quantities in two ways. • Using unit rate in solving problems.

Introduction:

5.5 Understand Rates and Unit Rates 

To understand, what is a rate? Firstly, we have to know about ratio. 

Ratio: A ratio can be defined as the comparison of two quantities. Ratio can be represented in three forms. 

Example1: In a class of 30 students, 12 are girls. Write the ratio of number of boys to the total number of students in the class.  

parallel

Solution:  

Number of boys = Total number of students – Number of girls 

Number of boys = 30 – 12 

Number of boys = 18 

The ratio will be 18: 12. The three forms of representation of ratio will be as follows. 

parallel
 three forms of representation of ratio

Example2: 

Rate: A rate is also a ratio comparing two different quantities having different units.  

Example: A bike travels 60 miles in 4 hours. 

Explanation: Here, we observe that there is a comparison being done between two different quantities, i.e., distance and time, the units of which are unlike. 

5.5.1 Find equivalent rates 

Example 1: The price of pears in a shop A is listed as 5 pears for $12. At the same rate, what would be the cost for 25 pears and how many pears can we buy using $84? 

Method 1: Ratio table 

Solution:  

Step 1: Form a table to write ratios that are equivalent to 

5  pears $ 12

Step 2: Multiply both the terms of the ratio by a non-zero positive integer until we get 25 in the pears column and 84 in the dollars column. 

Step 3: On analyzing the table, we observe that 25 pears cost $60. Whereas $84 can buy us 35 pears.  

Method 2 

Solution:   

  1. To find the cost of 25 pears. 

Step 1: Write the rate as a fraction:

    5   12

Step 2: Multiply both terms of the rate by the same non-zero number to find an equivalent rate. 

b) To find the number of pears that can be bought using $84. 

Step 1: Write the rate as a fraction:

    5   12

Step 2: Multiply both terms of the rate by the same non-zero number to find an equivalent rate. 

Hence, we conclude that 25 pears cost $60. Whereas $84 can buy us 35 pears. 

5.5.2 Compare quantities in two ways 

Example 1: A recipe for scrambled eggs uses 2 tablespoons of milk for every 3 eggs. What are the two unit rates that could represent the recipe? 

Solution:  

  • Find the unit rate in eggs per spoons. 

The unit rate in eggs per spoons is

 1.5 eggs1 spoons  1.5 eggs1 spoons 

  • Find the unit rate in spoons per eggs. 

The unit rate in eggs per spoons is

 0.6 table spoons1 egg 0.6 table spoons1 egg

5.5.2 Use unit rates to solve problems 

What is a unit rate? 

Unit rate is an equivalent rate with a denominator of 1.  

or   

A unit rate is a rate in which the comparison is made to 1 unit. 

Examples of unit rates: 

  1. The rate of heart beats in 72 times per minute. 
  1. There are 24 hours per day. 
  1. There are seven days in a week. 
  1. There are 12 months in a year. 
  1. There are 365 days in a year. 

Ratio and Unit Rate 

A unit is a ratio that compares two measurements(units) and the second measurement is 1(per). 

Note: 

Remember that the word ‘’per’’ is always associated with rates, mostly unit rates.  

Example 1: A canoeing club travels 80 miles in 5 days. How far could they travel in 8 days, if they maintain the same speed? 

Solution:  

Step 1: Find the unit rate in miles per hour. 

The unit rate is 16/1 or 16 miles per hour. 

Step 2: Use the unit rate to find how far the club travel in 8 hours. Multiply the unit rate by 8. 

Therefore, the canoeing club can travel 128 miles in 8 hours. 

Concept Map

Exercise:

1. A car uses 8 gallons of gas to travel SO miles. How far can the car travel with 40 gallons of gas?

2. Sierra can make 5 friendship bands in 2 hours. How long will she take to make 15 such bands?

3. Mary can type 60 words in 3 minutes. How many words can she type in 12 minutes?

4. Hannah read 40 pages in 60 minutes. What are two different unit rates that could represent the situation?

5. It took jasmine 25 minutes to run 10 laps. What are the two different unit rates that could represent the situation?

6. Eight pairs of gloves are required for 16 patients. What are two different unit rates that could represent the situation?

7. John spent $40 to buy 8 basketballs. What is the cost of 5 basketballs?

8. Dave runs 1000 meters in S minutes. How much can he run in 20 minutes?

9. Isabella flew 600 miles in 120 minutes. How many miles did she fly in 60 minutes?

10. Lenin paid $30 dollars for 6 pitas, what would he pay for 9 pizzas of the same order?

What have we learned?

• Understand how to find equivalent rates.

• Understand how to compare quantities in two ways.

• Understand how to use unit rates in solving problems.

Comments:

Related topics

Composite Figures – Area and Volume

A composite figure is made up of simple geometric shapes. It is a 2-dimensional figure of basic two-dimensional shapes such as squares, triangles, rectangles, circles, etc. There are various shapes whose areas are different from one another. Everything has an area they occupy, from the laptop to your book. To understand the dynamics of composite […]

Read More >>
special right triangles_01

Special Right Triangles: Types, Formulas, with Solved Examples.

Learn all about special right triangles- their types, formulas, and examples explained in detail for a better understanding. What are the shortcut ratios for the side lengths of special right triangles 30 60 90 and 45 45 90? How are these ratios related to the Pythagorean theorem?  Right Angle Triangles A triangle with a ninety-degree […]

Read More >>
simplify algebraic expressions

Ways to Simplify Algebraic Expressions

Simplify algebraic expressions in Mathematics is a collection of various numeric expressions that multiple philosophers and historians have brought down. Talking of algebra, this branch of mathematics deals with the oldest concepts of mathematical sciences, geometry, and number theory. It is one of the earliest branches in the history of mathematics. The study of mathematical […]

Read More >>
solve right triangles

How to Solve Right Triangles?

In this article, we’ll learn about how to Solve Right Triangles. But first, learn about the Triangles.  Triangles are made up of three line segments. These three segments meet to form three angles. The lengths of the sides and sizes of the angles are related to one another. If you know the size (length) of […]

Read More >>

Other topics